Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Płatność gotówką przyjęta przez przedsiębiorcę

Fakturę powyżej 15.000 zł w obrocie z innym przedsiębiorcą trzeba zapłacić przelewem. Sprawdź czy są ograniczenie dotyczące zapłat gotówkowych, które otrzymujesz od swoich klientów?

Płatność gotówką zależy od tego, czy klienci są przedsiębiorcami, czy są to osoby fizyczne dokonujące płatności na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) – art. 22 ust. 2, stanowią, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.
Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

W przepisie tym mowa więc zarówno o dokonywaniu płatności przez przedsiębiorcę na rzecz innego przedsiębiorcy, jak i o przyjmowaniu płatności od innych podmiotów.

Przedsiębiorco, możesz przyjmować wpłaty od swoich klientów nie będących przedsiębiorcami w gotówce gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15.000 zł.

Gdy klientem dokonującym wpłaty jest inny przedsiębiorca, to płatność powinna nastąpić za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca, który reguluje swoje zobowiązania wobec kontrahentów dokonując zapłaty w gotówce, w przypadku gdy jednorazowa wartość takiej transakcji przekracza 15.000 zł, nie ma prawa zaliczyć jej wartości do kosztów podatkowych w tej części, w jakiej płatność za nią została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Jeżeli natomiast już obciążył nią koszty, wówczas o tę część zobowiązany jest je pomniejszyć.