Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Zatrudniasz pracownika? Zobacz, jakie koszty firmowe możesz rozliczyć

Każdemu przedsiębiorcy zależy na optymalizacji podatkowej i maksymalnym obniżeniu zobowiązań należnych fiskusowi i ZUS-owi. Jakie wydatki można wrzucić w koszty firmowe, jeżeli zatrudniamy pracowników? Które z nich na pewno nie zostaną podważone przez urzędników skarbowych?

Po pierwsze: wynagrodzenie pracowników i składki do ZUS-u

Wynagrodzenie pracowników można jak najbardziej wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Pracodawca ma również prawo do uwzględnienia jako koszt uzyskania przychodu zapłaconych za pracownika składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne i na fundusz pracy.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Po drugie: odzież robocza i służbowa pracowników

Aby pomniejszyć wielkość podatku dochodowego, który musimy zapłacić urzędowi skarbowemu, możemy wrzucić w koszty zakup odzieży roboczej i służbowej naszych pracowników. Zasada ta jest zgodna z art. 2377 par. 1 Kodeksu pracy, która nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia tego typu elementów. Nie każdy wie, że do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można zaliczyć również zakup odzieży służbowej, w tym nawet białej koszuli, sukienki i marynarki dla managerki wyjeżdżającej na konferencję. Jedynym warunkiem, jaki musimy pod tym względem spełnić, jest zadbanie o trwały i integralnie związany z odzieżą nadruk firmowy, na przykład w postaci logotypu. Wówczas urząd skarbowy nie będzie miał wątpliwości i na pewno zaakceptuje dokonane przez nas rozliczenie jako zakup o charakterze reklamowym.

Po trzecie: elementy ochronne zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy

Mowa przede wszystkim o kombinezonach, fartuchach, butach, rękawicach ochronnych, słuchawkach, okularach i kaskach, choć nie tylko. Ponadto, jeżeli pracodawca zdecyduje się zakupić swoim pracownikom okulary korekcyjne, może zaliczyć je do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Po czwarte: obsługa księgowa

Co ciekawe, również księgowość można potraktować jako wydatek związany z prowadzeniem własnej działalności. Biuro rachunkowe, które świadczy dla nas usługi, na pewno zaksięguje fakturę za obsługę dokumentów po stronie poniesionych kosztów.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM