Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

KAS będzie miała jeszcze większy dostęp do danych!

Kilkanaście dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o KAS – Krajowej Administracji Skarbowej. Założeniem rządu jest udostępnienie dokładniejszych niż dotychczas informacji na temat podatników, a tym samym ograniczenie szarej strefy i wyeliminowanie wyłudzeń VAT-u.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o KAS? Z czym się wiąże dla podatnika?

Nowelizacja Ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zmierza do zwiększenia kręgu podmiotów, na temat których banki będą zobowiązane przekazywać informacje do instytucji skarbowych. Zgodnie z projektem ustawy, obejmie ona również informację na temat kont bankowych osób fizycznych.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

W myśl brzmienia art. 48 pkt 1. Ustawy, obowiązek przekazania informacji bankowych [następuje – przyp. red.] na pisemne żądanie Szefa KAS i naczelnika urzędu celno-skarbowego, wydane w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe oraz przyznanie tego uprawnienia również naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zmiany w przepisach przewidują rozszerzenie katalogu podmiotów objętych obowiązkiem udostępniania informacji organom skarbowym. Nie będą to już tylko banki, ale także Krajowy Rejestr Karny, Polskie Linie Kolejowe, Polska Grupa Lotnicza czy Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Jakie założenia przyświecają ustawodawcy podczas wprowadzania zmian w Ustawie o KAS?

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na temat podmiotów, wobec których toczy się postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie. W ten sposób jeszcze bardziej skuteczna ma być walka z wyłudzeniami podatku VAT. Oprócz zwiększenia uprawnień, Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała prawo do uzyskania informacji na temat wszystkich kontrahentów współpracujących z podmiotem, wobec którego prowadzona jest kontrola celno-skarbowa. Do uprawnień szefa KAS należeć też będzie przeprowadzenie audytu krajowych środków publicznych.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM