Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Jak przeprowadzić remanent w firmie?

Kontrola zapasów skupia się na działaniach zmierzających do jak najlepszej koordynacji i nadzoru nad dostarczaniem, przechowywaniem i dystrybucją towarów, które mają na celu utrzymać takie ilości towaru, które z jednej strony zaspokajają bieżące potrzeby klientów, z drugiej zaś ograniczają sytuację ich nadmiernej podaży lub zniszczenia.

Co powinno znaleźć się w remanencie końcowym?

Remanent końcowy, czyli spis z natury, stanowi obowiązek spoczywający na każdym przedsiębiorcy prowadzącym Księgę Przychodów i Rozchodów oraz rozliczających się na zasadach tzw. ryczałtu. Powinien być przeprowadzony w sposób staranny i trwały. Przeprowadza się go do końca okresu rozliczeniowego, a więc do 31 grudnia. Jest on ujęty jako ostatni wpis w Księdze Przychodów i Rozchodów i element zamykający rozliczenie za dany rok. Może również stanowić pierwszy wpis w nowym roku podatkowym, sporządzony na dzień 1 stycznia. Jeżeli przedsiębiorca sporządził spis na 31 grudnia, wraz z początkiem roku podatkowego nie musi robić tego ponownie. Wystarczy, że zewidencjonuje wartość z 31 grudnia Księgi Przychodów i Rozchodów jako pierwszą pozycję nowego roku. Prawidłowo wykonany spis zawiera elementy takie jak: imię i nazwisko właściciela firmy, nazwę firmy, datę jego sporządzenia, wykaz towarów poddawanych inwentaryzacji, jednostkę i cenę miary, ilość, wartość oraz wartość łączną z natury.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Kiedy jeszcze należy sporządzić spis z natury?

Spis z natury obowiązuje przedsiębiorcę także w następujących sytuacjach:

  • w pierwszym dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej;
  • w sytuacji utraty prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym;
  • w przypadku zmiany wspólnika;
  • zmiany proporcji udziałów lub likwidacji działalności;
  • gdy przedsiębiorca sporządza spis z natury za okresy miesięczne.

Na stronie GOFIN można znaleźć zasady dobrze przeprowadzonego remanentu końcowego. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące sporządzania remanentu końcowego, profesjonalnego wsparcia może udzielić Ci biuro rachunkowe Warszawa.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM