Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Nowa wersja struktury JPK_FA(2) od 1 lipca 2019 r.

29 marca 2019 roku Ministerstwo Finansów podało do wiadomości publicznej informację o nowej wersji struktury JPK_FA(2). Zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2019 roku, więc zarówno przedsiębiorcy, jak i biura rachunkowe mają czas, aby zapoznać się z zakresem modyfikacji i przygotować do nowego sposobu rozliczenia. Co się zmienia wraz z pojawieniem się nowej wersji struktury JPK?

Zakres zmian, jakimi objęta jest nowa wersja struktury JPK_FA(2)

Szczegółowe informacje dotyczące zmian, a także dokumentacji nowej wersji struktury jednolitego pliku kontrolnego znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów (https://www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk). Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich:

  • zmiana w obrębie podschematu z wersji „StrukturyDanych_v4-0E.xsd” na „StrukturyDanych_v5-0E.xsd”
  • schemat wypełniania pól P_4B i P_5B zmienił się z dotychczasowego "etd:TNrNIP" na "etd:TNrIdentyfikacjiPodatkowej";
  • "OkresFaKorygowanej" staje się polem opcjonalnym, a nie – jak miało to miejsce do tej pory – wymaganym;
Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
  • pojawienie się dodatkowego elementu w polu P_12 w postaci danych takich jak „4”, „np” i „oo”;
  • z nowej wersji struktury JPK_FA(2) znika oznaczenie „POZ – pozostałe”;
  • pole P_3B zostało zmodyfikowane o treść w następującym brzmieniu: „Adres nabywcy. Pole opcjonalne dla przypadków określonych w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy oraz w § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. 2013 r., poz. 1485).”;
  • w nowej wersji struktury pole P_13_4 zyskało następujący opis „Suma wartości sprzedaży netto ze stawką obniżoną trzecią - procedura odwrotnego obciążenia, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy VAT oraz dla stawki 4% w przypadku ryczałtu dla taksówek osobowych.”
  • pole P_14_4 ma w nowej wersji struktury JPK_FA(2) nowy opis brzmiący w sposób następujący: „Kwota ”0” dla transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju”.

W wypełnieniu i wysyłce pliku JPK_FA(2) może pomóc biuro rachunkowe Warszawa.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM