Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Kontrola trzeźwości pracowników ważna dla bezpieczeństwa pracy

Problem braku możliwości przeprowadzenia starannej kontroli stanu trzeźwości pracowników od lat powraca w środowisku pracodawców. Kwestia ta ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku pracy wykonywanej w branżach, w których pracownicy są szczególnie narażeni na wypadki – dotyczy to między innymi branży transportowej czy budowlanej.

Możliwości pracodawcy w zakresie kontroli trzeźwości pracowników

Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi budzi szereg wątpliwości wśród przedsiębiorców odnośnie do uprawnień samodzielnego zbadania stanu trzeźwości pracowników. Tymczasem problem jest poważny i w wielu sytuacjach nie pozwala przedsiębiorcom na podjęcie działań, które eliminowałyby ryzyko przystąpienia do pracy osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu. Choć przepisy prawa mówią o możliwości badania stanu trzeźwości pracowników przez pracodawców, nie precyzują, jakie są granice tej procedury. Dotychczas w sytuacji podejrzenia, że osoba zatrudniona stawiła się w miejscu pracy w stanie nietrzeźwym pracodawca mógł jedynie zadzwonić po służby, które badały pracownika alkomatem. Kwestia, czy pracodawca może sam podjąć tego typu czynności względem osoby zatrudnionej wciąż pozostaje niejasna.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

UODO a możliwość kontroli stanu trzeźwości pracowników

Problem w samodzielnym badaniu przez pracodawcę stanu trzeźwości zatrudnionych osób polega również na tym, że fakt bycia nietrzeźwym stanowi informację o stanie zdrowia, która jest wyjątkowo chroniona. Pracownik musi wyrazić zgodę na jej przetwarzanie – w przeciwnym wypadku nie ma możliwości legalnego przeprowadzenia badania pracowników. Niejasne przepisy i możliwości ich zastosowania w praktyce skłoniły Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw do wystosowania prośby o wydanie interpretacji. Kluczowe jest wyjaśnienie, czy pracodawca w świetle obowiązującego prawa faktycznie ma możliwość zbadania pracownika przy użyciu alkomatu, bez zawiadamiania o tym właściwych służb. Ważne jest również zachowanie należytej staranności i procedur w stosunku do zarządzania i przechowywania danych wrażliwych dotyczących stanu trzeźwości pracownika.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM