Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

VAT 2019: Kto będzie uprawniony do występowania o WIS?

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem towarów lub sprzedażą usług mieli dotychczas niekiedy niemały problem z ich klasyfikowaniem pod względem obowiązujących stawek VAT. Pozornie takie same produkty mogły – przez detale – zostać omyłkowo objęte niewłaściwym opodatkowaniem. Wiązało się to z bardzo poważnymi konsekwencjami ze strony organów skarbowych. Dzięki wprowadzeniu nowego rozwiązania, jakim jest wiążąca informacja stawkowa, wątpliwości zostaną raz na zawsze rozwiane. W jaki sposób wystąpić o WIS? Ile to kosztuje?

Co zapewni nam WIS? Kiedy warto o nią wystąpić?

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Przedsiębiorca szukający pomocy w prawidłowym sklasyfikowaniu stawek VAT może teraz liczyć na odpowiedź o charakterze wiążącym. Oznacza to, że może czuć się zdecydowanie bardziej bezpiecznie aniżeli dotychczas, gdy występując o opinię GUS nie miał żadnej pewności, że stosując się do niej, nie odpowie potem za ewentualne błędy urzędnika. Decyzja wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej chroni przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością w przypadku zastosowania niewłaściwej stawki VAT. Decyzja jednak nie jest jednorazowa i może zostać uchylona – zarówno gdy zmieni się ustawa o podatku VAT, jak też wtedy, gdy opisywany towar lub usługa nie zgadza się ze stanem faktycznym.

Kto jest uprawniony do występowania o wydanie WIS?

Uprawnione do występowania o wiążącą informację stawkową są podmioty biorące udział w przetargach publicznych, a także wszyscy przedsiębiorcy. W jaki sposób może uzyskać wiążącą decyzję? Najprościej złożyć pismo do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Można również zrobić to drogą elektroniczną. W przypadku problemów w dopełnieniu kwestii formalnych pomocy udziela biuro rachunkowe Warszawa. Wniosek jest odpłatny. Wydanie decyzji w jednej sprawie kosztuje 40 złotych. W przypadku wniosku obejmującego wiele zapytań musi być to wielokrotność wydanych decyzji. Mimo opłat środowisko przedsiębiorców pozytywnie przyjęło informację o udostępnieniu nowego narzędzia.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM