Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Na czym polega ulga zerowy PIT dla młodych?

Zerowy PIT dla młodych to spore udogodnienie dla osób, które nie przekroczyły 26. roku życia. Przepisy weszły w życie z dniem 1 sierpnia 2019 roku i od tej pory można zacząć z nich korzystać. Zerowy PIT obejmuje osoby zatrudnione zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie wszystkie otrzymane wynagrodzenia są objęte nowymi przepisami.

Nowa ulga dla młodych - na czym konkretnie polega?

Nowa ulga dla młodych polega na tym, iż od przychodów młodego podatnika nie będzie pobierany PIT. Tyczy się to wszystkich przychodów do kwoty 85 528 złotych. Organy podkreślają również to, iż ulga będzie obejmować nawet takie osoby, które pracują na kilka umów. Ograniczeniem może być nadwyżka przychodu, jednak w tak młodym wieku wiele osób nie może liczyć na takie zarobki, dzięki czemu zdecydowana większość załapie się na zerowy PIT.

Z zerowego PIT-u można skorzystać już w okresie od sierpnia do grudnia 2019 roku, jednak młodzi podatnicy musieli złożyć specjalne oświadczenie, w którym zagwarantują, iż w danym okresie ich przychody nie będą wyższe niż 85 528 złotych. Brak oświadczenia spowoduje to, iż młode osoby otrzymają w 2020 roku zwrot podatku za 2019 rok.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Zerowy PIT a młodzi przedsiębiorcy

Godną uwagi informacją jest to, iż zerowy PIT nie obejmie młodych przedsiębiorców, a więc tych osób, które prowadzą na co dzień własną działalność gospodarczą. Istotne jest także to, iż osoby, które do tej pory pobierały zasiłek macierzyński, chorobowy czy też świadczenia rehabilitacyjne również nie będą zwolnione z podatku PIT. Tyczy się to także osób, które straciły pracę w ramach niesolidnego wykonywania swojej pracy (np. na umowie o pracę). 

PIT zerowy nie zwalnia młodych osób z obowiązku opłacania składek społecznych oraz zdrowotnych. Co prawda nie będzie płaciło się w tym przypadku podatku dochodowego, jednak warto pamiętać o regularnym opłacaniu składek na wszelkie ubezpieczenia społeczne. Jak widać nowa ulga obejmie szereg osób, ale niektórzy będą z niej wyłączeni. 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM