Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Co to jest biała lista podatników?

W obecnych czasach wiele czynników wpływa na to, czy przedsiębiorstwo odniesie sukces oraz będzie zwiększać swoją wartość na rynku, czy będzie ledwo unosić się na powierzchni wypłacalności. Jednym z takich czynników, niekoniecznie zależna od firmy jest uczciwość i terminowość swoich kontrahentów. Czasem w mediach lub prasie pokazuje się informacja, że dana firma zbankrutowała i ogłosiła upadłość właśnie ze względu na brak płatności kontrahentów za usługi. Od 1 września 2019, Ministerstwo Gospodarki udostępniło narzędzie, które pozwala w pewien sposób zweryfikować, czy nasz partner jest terminowy i można mu zaufać w kwestii odroczonych płatności.

Czym jest biała lista podatników?

Biała lista podatników, to wykaz podstawowych informacji o wszystkich przedsiębiorcach, którzy są podatnikami VAT. Główną funkcją, którą spełnia ów wykaz to weryfikacja tego, czy przedsiębiorca w odpowiednim terminie wpłaca środki wyliczone jako podatek. Dzięki temu można sprawdzić wiarygodność finansową przedsiębiorcy. W białej liście znajdują się takie informacje o przedsiębiorstwie jak nazwa firmy, numer NIP, REGON, adres przedsiębiorstwa, status podatnika oraz konto bankowe. Zależnie od formy prawnej działalności, można również znaleźć informacje o numerze KRS, danych właścicieli i partnerów spółki. Istotne w praktyce jest podanie właśnie numeru rachunku firmowego. Jest to rachunek, na który przedsiębiorca powinien przelewać środki z transakcji powyżej wartości 15 tysięcy złotych. Wprawdzie lista jest dostępna od września, jednak dopiero od początku 2020 roku przewidziane są sankcje dla przedsiębiorców, którzy kwoty transakcji przewyższające kwotę 15 tysięcy złotych będą przelewać na inne konto, niż konto podane na białej liście. W przypadku zidentyfikowania nieścisłości przez Urząd Skarbowy, płatnik nie będzie mógł zaliczyć wydatku jako koszt uzyskania przychodu oraz będzie również odpowiadał w równej mierze co sprzedawca za zapłacenie podatku VAT za tą transakcję.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Co należy zrobić, by znaleźć się na białej liście podatników?

Przedsiębiorca nie musi wykonywać żadnych czynności, by jego dane znalazły się na białej liście podatników. Istotne jednak, by stale aktualizować informację o swoim statusie podatkowym oraz numerze rachunku bankowego do wpłat. 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM