Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Jak przygotować analizę SWOT?

Wiele osób myśli o założeniu własnego biznesu. Niektórzy chcą również rozwijać dotychczasową działalność gospodarczą. W tym celu przyda się sporządzenie analizy SWOT (Strenghts, Weaknesses, Opportunities, Threats). Taka analiza pozwala na przygotowanie najważniejszych informacji o konkurencyjnych firmach lub też o całej branży. Tym samym będzie można lepiej przygotować się do zaplanowanego działania. Analiza pozwoli na uporządkowanie posiadanych zasobów czy też na zidentyfikowanie najmocniejszych stron danego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto wykonać analizę SWOT?

Wykonanie analizy SWOT ma swoje zalety. Dołącza się ją zazwyczaj do swojego biznesplanu. Dzięki niej zyskuje się większe szanse na odniesienie sukcesu w swojej branży, a firma będzie skutecznie na siebie zarabiała. Taka analiza jest niezbędnym dokumentem przy staraniach o dofinansowanie lub kredyt. Oto kilka innych zalet analizy SWOT:

  • pozwala zyskać informacje na temat poszczególnych czynników działania firmy,
  • pozwala poznać mocne i słabe strony planowanego przedsięwzięcia,
  • zwiększy się szanse na to, iż firma zyska sporą renomę w wybranej przez przedsiębiorcę branży,
  • pozna się największe zagrożenia, z którymi może borykać się firma.

Jak widać taka analiza jest niezbędna, dlatego warto posiedzieć nad nią nieco dłużej, aby nie występowały w niej żadne błędy.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Jak zabrać się za przygotowanie analizy SWOT?

Przygotowanie analizy SWOT nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Na samym początku poszczególnym czynnikom należy przypiąć odpowiednią wagę. Jeśli ktoś ma na starcie duży kapitał, będzie miał więcej pieniędzy na reklamę - to bardzo prosta zależność. Waga czynników powinna być określana na podstawie ich wpływu na powodzenie danego przedsięwzięcia. Trzeba wiedzieć na czym się skupić, a co nie musi być regularnie kontrolowane. Przy wykonywaniu analizy SWOT warto zastanowić się również nad tym, czy mocne strony wpływają na wykorzystanie kolejnych szans na wzrost popularności i większe zarobki, czy też pozwalają eliminować wszelkie trudności. Taką analizę najlepiej przygotowywać z osobą, która ma już w tym jakieś doświadczenie i jest w stanie podzielić się swoją wiedzą z początkującym przedsiębiorcą.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM