Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK to zestawienie operacji gospodarczych przedsiębiorcy za konkretny okres. Dane te musza być przesyłane i tworzone tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Łatwe przetwarzanie pliku umożliwia nam jego jednolity układ i format, czyli schemat xml. W tym momencie JPK złożony jest z siedmiu struktur takich jak: JPK_VAT, JPK_FA, JPK_MAG, JPK_KR,JPK_WB, JPK_PKPiR, JPK_EWP.

Dlaczego został stworzony?

Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie JPK ma na celu ułatwienie przedsiębiorcy przesyłania informacji do urzędu skarbowego oraz uściślenie całego polskiego systemu podatkowego. Ma zminimalizować koszty operacji. Pozwoli również na wzrost efektywności kontroli skarbowych, które maja być przeprowadzane tylko w sytuacji namierzenia nieprawidłowości w plikach.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Kogo obowiązuje?

Zasadniczo JPK istnieje już od półtora roku. Od 1 lipca 2016 obowiązkowy był dla dużych firm. A dla średnich i małych firm od 1 stycznia 2017. Jednak z początkiem roku 2018 wszyscy w tym mikroprzedsiębiorstwa będą zobowiązani co miesiąc przekazywać pliki dotyczące ewidencji zakupów i sprzedaży VAT.

Od 1 lipca 2018 roku każdy może zostać poproszony o przekazanie danych z 6 pozostałych struktur (ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, faktur VAT, ewidencji przychodów, ewidencji stanów magazynowych i podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Jakie są przewidziane kary?

Za brak przesłania JPK lub błędy w rozliczeniach przedsiębiorcy grożą nie małe sankcje. Według Kodeksu Karnego nieprzekazanie pliku traktowane będzie jako przestępstwo skarbowe. A kary mogą wynosić od 10 do nawet 120 stawek dziennych. Stawki te są ustalane indywidualnie przez sąd, który bierze pod uwagę różne okoliczności.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM