Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Biura rachunkowe pomogły przy JPK_VAT

Bycie księgowym i praca w biurze rachunkowym wymagają cierpliwości oraz uwagi, zwłaszcza, kiedy klienci nie przykładają uwagi do zmian w prawie dotyczącym księgowania operacji w przedsiębiorstwach. Wyszło to na jaw, kiedy w życie wszedł Jednolity pakiet Kontrolny. Ma on za zadanie gromadzić dane dotyczące operacji finansowych w firmach i tym samym zapobiegać przestępstwom finansowym, w tym wyłudzaniu VAT oraz innym nieprawidłowościom związanych z księgowaniem. Przedsiębiorcy poczuli się jednak zagubieni i jak zgłaszali księgowi, wielu albo nie było zainteresowanych JPK, albo nie wiedziało, co to jest i czy ich dotyczy.

Gdyby nie informacje udzielane przez biura rachunkowe z pewnością niektóre firmy pogrążyłyby się w rachunkowym chaosie bądź nie składałyby dokumentów na czas. To właśnie biurom rachunkowym Ministerstwo Finansów może zawdzięczać przyzwyczajenie przedsiębiorców do istnienia Jednolitego Pakietu Kontrolnego oraz kontrolę nad nim.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

W myśl założeń JPK, konieczne jest gromadzenie oraz przechowywanie dokumentacji i ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej. Ma to robić przedsiębiorca, ale te same dokumenty przesyłane są instancji wyższej, jaką jest ministerstwo. Aby proces przebiegał sprawnie i zgodnie z terminem, aby deklaracje VAT były rozliczane terminowo księgowi niejednokrotnie musieli popędzać swoich klientów o terminowym składaniu dokumentów księgowych firmy. Duże znaczenie miało zrobienie tego w określonym czasie, żeby wysyłanie JPK odbyło się na początku miesiąca, już po zaksięgowaniu prawidłowo wszystkich przeprowadzonych operacji. Było to tym ważniejsze, że potwierdzenia odbioru nie przychodziły natychmiast. Często dopiero po dobie okazywało się, że cała dokumentacja dotarła do Ministerstwa Finansów. Było to niepokojące w porównaniu z tempem otrzymywania potwierdzeń za wysłane deklaracje VAT do urzędów skarbowych. Czas na potwierdzenie wynosił nie więcej, niż 2-3 godziny. Do przeprowadzenia wysyłki nie było potrzebne pełnomocnictwo dla biura.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM