Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Czy split payment się sprawdzi?

Podatek VAT jest dla budżetu państwa niezwykle ważny. Z niego jest finansowanych wiele istotnych projektów i zobowiązań społecznych. Nic więc dziwnego, że organom podatkowym państwa zależy na jak największym wpływie z podatku VAT do skarbu państwa. Jak jednak wykazały kontrole Najwyższej Izby Kontroli wielu nieuczciwych przedsiębiorców usiłuje wyłudzić podatek VAT stosując nieuczciwe praktyki. Państwo oczywiście przeciwdziała takim procederom i stara się uszczelnić system. Jednym z pomysłów jest na przykład metoda split payment, czyli tzw. podzielna płatność. Mechanizm te polega na tym, że nabywca będzie mógł uregulować płatność na specjalny rachunek VAT-owski firmy, tzw. rachunek dedykowany, czyli przeznaczony dla konkretnej firmy. Na razie jest to możliwość dobrowolna. W przypadku sukcesu tego rodzaju płatności może stać się pomysłem obowiązującym wszystkie firmy. Nabywca towaru lub usługi będzie mógł dokonać całościowej płatności na rzecz sprzedającego, korzystając ze specjalnego konta VAT. Te konta mają być przez banki i SKOKi założone bezpłatnie dla wszystkich firm i przedsiębiorstw. Banki wzięły na siebie ten ciężar w trosce o dobro społeczne. Niestety, na razie mogą być tam dokonywane wpłaty jedynie w złotówkach. Z tego typu rachunku nie mogą korzystać przedsiębiorcy rozliczający się w euro.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Procedura takiego rozliczania byłaby zbyt trudna i kosztowna dla banków. Jeśli nabywca będzie chciał przekazać płatność VAT na rachunek dedykowany, musi się liczyć z tym, że trzeba będzie wskazać numer faktury, wartość VAT, wartość netto, numer VAT dostawcy. Istotne jest, że Biuro Rachunkowe Warszawa nie może się pomylić przy rozliczeniach. Bank bowiem nie sprawdza tych rozliczeń. On jedynie bezpłatnie otwiera i udostępnia konta. Właścicielem środków zgromadzonych na tym koncie będzie dostawca. Nie będzie on jednak mógł dokonywać innych płatności niż wynikających z powinności VAT. Ten nowy system ma pomóc uszczelnić wpływy z podatku VAT. Działalność kont rozpocznie się od 1 lipca 2018 roku.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM