Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Pomoc dla małych firm

Mimo wielu zmian, które miały wspomagać niewielkie firmy, wciąż pewne uregulowania, a przede wszystkim obciążenia finansowe nie pozwalają na ich pełny rozwój. Niewielkich, jednoosobowych firm jest w naszym kraju sporo. Jest to wynikiem nie tylko mobilności społeczeństwa, ale też wynikiem funkcjonowania naszej gospodarki.

Małe firmy: usługi szewskie, biuro rachunkowe, firma sprzątająca, budka z kebabem, punkt ksero lub setki innych to często próba znalezienia na rynku niszy, która pozwoli na satysfakcjonujący zarobek i spełnienie marzeń zawodowych. Niestety, właśnie te małe firmy są obciążone wieloma należnościami finansowymi. Jednym z nich jest ubezpieczenie społeczne, czyli popularny ZUS. Każda firma jednoosobowa, której obsługa księgowa jest realizowana poza siedzibą firmy, przez pierwsze dwa lata płaci „mały ZUS”.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Jest to bardzo realna pomoc dla nowych przedsiębiorców. Niestety, po dwóch latach przedsiębiorca, bez względu na osiągany realny dochód płaci pełną składkę. Dla firm niewielkich, których dochód jest porównywalny z minimalnym wynagrodzeniem to ogromne obciążenie. Nic dziwnego, że po tych dwóch latach prawie 25% firm kończy swoją działalność. Na szczęście nadchodzą zmiany, które mogą małym firmom pomóc. Otóż, od 1 stycznia 2019 roku jednoosobowe firmy, których miesięczny dochód w 2018 roku nie będzie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić mniejszą składkę na ubezpieczenie społeczne, zależną od rzeczywistych dochodów, wyliczonych przez księgowość. Tego typu pomoc może dotyczyć nawet dwustu tysięcy przedsiębiorców. Dla wielu będzie to możliwość realnego wyjścia z szarej strefy. Poprawi się też wskaźnik przedsiębiorczości społeczeństwa. Bardzo wiele osób, które mają realny pomysł na swój pierwszy biznes, rezygnuje z jego realizacji w obawie o obciążenie finansowe, któremu poddane są nawet małe firmy. Wiele osób woli funkcjonować też w szarej strefie, co jest poważnym problemem dla państwa. Nowy „mały ZUS” jest według wielu ekonomistów świetnym pomysłem na rozwój gospodarczy kraju.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM